ILE MATERIAŁU NA...? JAK POLICZYĆ ILE MATERIAŁU POTRZEBA NA USZYCIE DANEGO PROJEKTU?

Dodano:
20/02/2020

To, od czego w ogóle należy rozpocząć rozmyślania, ile materiału musisz kupić na dany projekt, jest w pierwszej kolejności uzależnione od tego, czy w ogóle wiesz, co chcesz uszyć. Jeśli ten etap masz już za sobą i decyzja jest podjęta, pozostaje ustalenie, czy będziesz przygotowywać konstrukcję samodzielnie czy też skorzystasz z gotowego wykroju. Korzystając z gotowych, profesjonalnie przygotowanych wykrojów, temat zużycia materiału masz najczęściej "z głowy" a to dlatego, że gotowe szablony najczęściej mają przygotowane konkretne informacje dotyczące wszystkich surowców niezbędnych do uszycia projektu (co za tym idzie, poza samym materiałem, z instrukcji dowiesz się czy potrzebny będzie Ci zamek, jakiej długości, ile guzików i o jakiej średnicy, niezbędne wkłady usztywniające itd.)

A co jeśli nie mam informacji o tym, ile materiału będzie mi potrzebne?

  • Sytuacja nr 1 - korzystasz z wykroju, który nie ma podanej informacji dotyczącej zużycia surowca:
    w takim przypadku najlepiej przygotować formę (skleić ją, wyciąć etc.) i ułożyć na podłodze lub dużym stole wszystkie elementy, które składają się na ubranie (tak żeby na siebie nie nachodziły a leżały obok z uwzględnieniem zapasów potrzebnych na zszycie), następnie po ułożeniu zmierzyć centymetrem jaką powierzchnię zajmują;
    WAŻNE: na potrzeby układania form przyjmij szerokość materiału na ok. 140 cm oraz pamiętaj, żeby układać formy zgodnie z kierunkiem nitki prostej, która jest oznaczana na elementach wykroju;
  • Sytuacja nr 2 - jesteś w trakcie nauki konstrukcji i modelowania odzieży, konstruujesz formę tzn. rysujesz ją samodzielnie według własnych wymiarów: 
    na wstępie - gratulacje, że jesteś w trakcie zgłębiania tej wiedzy! samodzielna umiejętność robienia wykrojów daje ogromną wolność i niezależność :) Co zrobić, żeby określić ile materiału będzie Ci potrzebne do szycia? 
    Ten wariat jest analogiczny do syt. nr 1, w pierwszej kolejności najłatwiej jest po prostu zrobić formę i ułożyć ją na płasko chociaż jeśli jesteś na tym etapie rozwijania wiedzy to powinniśmy zacząć posługiwać się nieco innymi zasadami. Zużycie materiału, w dużym skrócie i uproszczeniu, liczy się poprzez sumowanie długości (inaczej jeszcze wysokości) poszczególnych elementów, które składają się na dane ubranie tzn.: 
    - spódniczka składa się z długości elementu bazowego (przód/tył) np. 50 cm w przypadku mini + zapas 1 cm na doszycie paska, do tego należy doliczyć wysokość paska np. 4 cm (razy dwa bo część wierzchnia i spodnia + zapasy = 10 cm) i do tego wszystkiego zapas na podwinięcie dołu spódnicy np 4 cm i reasumując otrzymujemy wartość 65 cm; oczywiście zawsze warto dodać margines błędu i w tej konkretnej sytuacji zakupić 70 cm; 
    - bardziej rozbudowany przykład to sukienka i tutaj na sumę długości będzie się składać: rękaw, zapas na jego podłożenie i zapas na jego wszycie oraz długość "korpusu sukienki", jeśli jest odcinana w talii musimy uwzględnić dwa zapasy na łączenie góry z dołem, do tego każda falbanka będzie rzutować na większe zużycie itd.; 
  • Sytuacja nr 3 - nie wiesz nic ale wiesz, że chcesz coś uszyć z danego materiału, zastanawiasz się ile kupić, żeby mieć "bezpieczną ilość": 
    i to jest w końcu ten wariant, w którym wkraczamy z naszą magiczną tabelką, która na co dzień jest dla Ciebie umieszczona w stopce strony głównej w zakładce "Ile materiału kupić?" a w ramach tego wpisu znajdziesz ją poniżej. Tabelka zawiera wszystkie najważniejsze asortymenty garderoby damskiej lekkiej i znajdziesz w niej podstawowe wariacje na temat takich modeli jak: bluzki z różnymi długościami rękawa, bluzy z kapturem oraz bez, kamizelka z podszewką i bez, koszula, żakiet/marynarka, sukienki, spódnice w różnych długościach i spodnie;


eveselection-ile-materialu-na-1

Pamiętaj, zwłaszcza jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki w szyciu - zużycia proponowane w powyższej tabelce są uproszczone, uśrednione i nie ma w nich pola do błędu ;-) Zatem z całą pewnością, dokonując zakupu, lepiej delikatnie zawyżyć ilość, zwłaszcza, że w naszym sklepie możesz kupować materiał co 10 cm.

WAŻNE:
Każda falbanka, dodatkowe kieszenie czy inne elementy niestandardowe rzutują na większe zużycie materiału. To, co poza powyższym będzie mieć wpływ na większą ilość tkaniny tudzież dzianiny to wzór występujący na materiale - jeśli wybierzesz kratę, pasy, wzór, który ma określony kierunek (góra/dół) lub powtarzający się raport, to należy w pierwszej kolejności zastanowić się jak bardzo trzeba będzie przesuwać formy, żeby po zszyciu wzór się zgadzał i w jakim stopniu zwiększy to ilość potrzebnego surowca.

Mam nadzieję, że garść tych praktycznych porad wesprze Cię w procesie decyzyjnym a co najważniejsze, że niektóre z nich otworzyły Twoją wyobraźnię na to, jak elementy, składające się na dany projekt, rzutują na finalną ilość materiału niezbędnego do szycia. Jeśli na jakimś etapie pojawią się w Twojej głowie pytania - pisz, jesteśmy do dyspozycji!

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię