WKŁADY ODZIEŻOWE I FLIZELINY - JAK PODKLEJAĆ I STABILIZOWAĆ UBRANIA?

Dodano:
22/04/2020

Zacznijmy od wkładów, które kupuje się "na metry", a więc takich, które nie są wąskimi taśmami.

Najbardziej popularne wkłady/stabilizatory, które są powszechnie dostępne na naszym rynku to:

  • wkłady włókninowe, potocznie nazywane flizeliną; są one przeznaczone głównie do podklejania elementów, składających się na bluzki i sukienki, które są z założenia szyte z tkanin wiskozowych i poliestrowych;
  • wkłady elastyczne i bi-elastyczne, nazywane również wkładami dzianymi, które są zbudowane z oczek i kolumienek; znajdują one zastosowanie przy pracy z wyrobami dzianinowymi,stosujemy je też do tkanin wełnianych i wełnopodobnych oraz nowoczesnych tkanin z dodatkiem elastanów, wyróżniają się tym, że mają bardzo wysoką przyczepność;
  • wkłady tkane, bardzo delikatne, niskogramaturowe; wkład tkany jest przeznaczony do podklejania cienkich, półprzezroczystych tkanin typu szyfon, silkiżorżeta, koronki; jest on elastyczny po wątku i osnowie, dzięki czemu możemy używać go również do bardzo cienkich dzianin oraz strechu;
  • wkłady tkane i dziane "klejonki" do grubych materiałów, ciężkich flauszy, sukna, tkanin wełnianych (kostiumy, płaszcze); wkłady te mają tzw. "podwójny punkt" kleju, dlatego też mogą być stosowane do tzw. tkanin trudnych z wykończeniem np. powłoką teflonową, sprawdzają się przy klejeniu tkanin z włosem.

wklady_odziezowe_i_flizeliny

wklady_odziezowe_i_flizeliny

Wszystkie wymienione powyżej wkłady są produkowane w różnej gramaturze, co oznacza, że będą mogły być stosowane do materiałów o różnych grubościach, ale... jak dobrać wkład i na co zwrócić uwagę? 

Po pierwsze - kierujemy się przezroczystością materiału. W tkaninach, które są prześwitujące (a tym samym lekkie), wkład również powinien być lekki jak piórko i prześwitujący. Wkład nie powinien pogrubiać czy dodawać sztywności (chyba, że jest to naszym celem, bo chcemy, np. uszyć sobie spódniczkę, która będzie układać się na wzór abażuru).  Tkaniny o wyższej gramaturze nie prześwitują. To grupa surowców, które można stosować i nosić na co dzień, np. tkanina wiskozowa o gramaturze około 200 g/m2. Skoro mamy do czynienia z tkaniną a nie dzianiną, to do podklejenia na pewno użyjemy wkładu włókninowego, potocznie nazywanego flizeliną. Jaki powinien być ten wkład? Co do zasady - lżejszy i delikatniejszy niż tkanina bazowa. To, co powinno się zrobić zawsze przed podklejeniem elementów, które składają się na nasze ubranie, to wykonanie próby na kawałku surowca. Co powinniśmy sprawdzić w trakcie takiego testu? Choćby to, czy klej nie zmienia faktury materiału? Czy punkty klejowe nie przebijają na drugą stronę? Czy efekt podklejenia nie jest zbyt ciężki/sztywny/gruby?
Umiejętność radzenia sobie z wkładami w dużej mierze zależy od praktyki i Twojego doświadczenia, a tego nabierzesz robiąc kolejne testy i szyjąc coraz więcej nowych projektów :) 

Skoro mamy już z grubsza omówione rodzaje wkładów - bo póki co właśnie o najważniejsze informacje chodzi - teraz czas na przekazanie Ci wiadomości:

Co podklejamy i po co?

Wkłady stosuje się po to, aby nadać odzieży oraz innym projektom pożądany kształt, ustabilizować je i nadać im trwałość. W związku z tym podklejamy: obłożenia, kołnierzyki, mankiety, plisy pod zapięcia oraz takie miejsca, jak krawędzie/boki, w które będzie wszywany zamek, wloty kieszeni, podkroje pach i dekoltów. Te ostatnie, czyli podkroje pach i dekolty będziemy podklejać taśmami stabilizującymi po to, żeby zabezpieczyć je przed rozciągnięciem. W przypadku wlotów kieszeni, które mają się nie rozciągać, do podklejenia wybierz taśmę stabilizującą z nitką wzdłuż, w przypadku pach, które mają być ustabilizowane, ale nie podklejone na sztywno, wybierz taśmę z nitką po skosie - zabezpieczy, ale nie usztywni. 

wklady_odziezowe_i_flizelinywklady_odziezowe_i_flizeliny

Inne rodzaje taśm do podklejenia

Poza taśmą stabilizującą z nitkami po skosie, z nitkami wzdłuż lub jedną nitką, którą należy przykleić na linii szycia, do dyspozycji masz też taśmy dwustronnie klejące, które są alternatywnym rozwiązaniem na podwinięcie naszych dołów spodni, spódnic, rękawów. Mam tu na myśli specjalistyczną taśmę klejową, a nie klej w formie plastra miodu. Uwaga: takie podklejenie dołu może nie być trwałe - w zależności od składu surowcowego tkaniny i temperatury prania, może się odklejać.

Kolejnym elementem, który należy zawsze stabilizować i w ramach którego stosuje się taśmy, to paski w spodniach lub spódnicach. W tym obszarze świetnie sprawdzają się gotowe taśmy perforowane.

Czy wkłady odzieżowe należy dekatyzować?

Wkłady możemy dekatyzować, zanurzając je w gorącej wodzie. Pozostawiamy je w wodzie do ostygnięcia, następnie zlewamy wodę i delikatnie osuszamy wkład w ręczniku. Możemy również zdekatyzować je parą, umieszczając wkład bezpośrednio na tkaninie zasadniczej i trzymając żelazko nad materiałem. Podczas tego zabiegu nasycamy parą wkład przez kilka sekund. Ponadto wkłady dziane lub tkane możemy poddać dekatyzacji poprzez zwilżenie jego powierzchni spryskiwaczem z gorącą wodą. Taśmy formujące również możemy dekatyzować poprzez zanurzenie w gorącej wodzie. WAŻNE: po poddaniu dekatyzacji wkładów używamy dopiero po ich całkowitym wysuszeniu!

Dlaczego wkład nie chce się przykleić lub brzydko się układa?

  • wkład odchodzi od materiału: zbyt niska temperatura żelazka lub zbyt krótki czas klejenia;
  • wkłady kleimy najczęściej żelazkiem z parą (przemysłowo do tego celu służą klejarki), przytnij wkład o kilka milimetrów mniejszy od tkaniny zasadniczej i przyczep koniuszkiem żelazka w kilku punktach, a następnie przyklej całość, oprzyj się mocno na żelazku, lecz nie przesuwaj go, gdyż może to spowodować zmarszczenia i wybrzuszenia, duże powierzchnie przyklejaj od środka do zewnątrz, mocno dociskaj żelazko do wkładu, powtórz klejenie po prawej stronie materiału, koniecznie pozostaw klejone elementy do wystygnięcia;
  • tkanina przy klejeniu marszczy się lub tworzą się pęcherze: jeżeli materiał marszczy się, inaczej skurczył się pod wpływem klejenia, tzn. że żelazko ma za wysoką temperaturę lub za dużo wilgoci, zrób kolejna próbę na niższej temperaturze, efekt tworzących się pęcherzy to również efekt za gorącego żelazka lub braku dekatyzacji materiału;
  • dlaczego prześwieca na prawą stronę? Jeżeli wkład jest widoczny na prawej stronie materiału, oznacza to, że jest za gruby, trzeba zrobić próby z lżejszym wkładem, szczególnie w tkaninach przezroczystych wkład musi być tak samo przezroczysty.


Zaczynasz traktować szycie na poważnie? Przeczytaj ten wpis przynajmniej dwa razy, tak, żeby poczuć się w tym temacie w miarę swobodnie. Wraz z praktyką nabierzesz większej pewności, który wkład pasuje do danego typu surowca i w jakich przypadkach można ominąć podklejenie. Kwestia używania wkładów odzieżowych to jeden z tych działów krawiectwa, który udowadnia, że owszem, jest kilka złotych zasad, których należy przestrzegać, ale jest też cała masa wyjątków i ukrytych gwiazdek ;-)
Pamiętaj, że masz nas - na karcie danego produktu umieściliśmy informację, jaki wkład pasuje do danego materiału zatem w większości przypadków nie musisz się zastanawiać, co musisz dokupić. Pomyślałyśmy o tym dla Ciebie :)

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię