Zastanawiasz się, jaka tkanina będzie najlepszym wyborem, kiedy do głowy przyjdzie Ci uszycie zwiewnej spódnicy z falbanami, spódnicy z koła czy bluzki? A może marzy Ci się sukienka midi lub maxi, którą będziesz zakładać zarówno do pracy, jak i na wyjście z przyjaciółmi? Chcesz, żeby materiał, z którego zrealizujesz swój projekt nie sprawiał efektu obciążenia? Chcesz, aby była to tkanina, która będzie przyjazna dla ciała i nie będziesz się w niej pocić? Wybierz tkaninę wiskozową!
Wiskoza to włókno sztuczne pierwszej generacji, powstające w skomplikowanym procesie technologicznej produkcji z surowca roślinnego – celulozy. Sama celuloza to budulec wielu roślin. W przemyśle włókienniczym pozyskiwana jest głównie z drzew bukowych, świerkowych i sosnowych. Na pewno warto już na początku wspomnieć o zależności, która od razu przychodzi nam do głowy, kiedy stykamy się ze słowem „sztuczny”. Wiskoza, choć jest właśnie takim włóknem, nie oznacza, że jest włóknem złym, o czym przekonacie się, jeśli doczytacie ten wpis do końca :)
Ciężko znaleźć materiał, który oddycha lepiej niż wiskoza i to niewątpliwie największy atut tej tkaniny. Jest bardzo przewiewna, latem chłodzi nasze ciało, nie przykleja się do niego. Bardzo dobrze chłonie wilgoć, co oznacza, że pot, który wydzielamy, zostaje zatrzymany przez ubranie, zapewniając nam komfort użytkowania. Ubrania z wiskozy są miękkie, elastyczne i wygodne, nie uczulają.
Warto zwrócić uwagę na to, że wiskoza dość łatwo się gniecie i może ulegać odkształceniom. Z racji tego, że jest to materiał sztuczny, jak najbardziej powinniśmy go dekatyzować przed krojeniem.
RODZAJE I ZASTOSOWANIE WISKOZY
W końcowej fazie procesu produkcji wiskoza może przybierać różne formy - można nadać jej np. cechy jedwabiu, a więc połysk, czy tak zwany chłodny chwyt. Można skupić się na innych cechach - choćby miękkości, jaką ma wełna. Dodana do składu materiału wiskoza, nadaje mu dodatkowych cech. Przykładowo, jeśli w poliestrze znajdziemy domieszkę wiskozy, nie będzie on tak nieprzyjemnie duszący, wełna z wiskozą nie będzie drapała, stanie się bardziej przyjemna dla ciała. Samą wiskozę masowo stosuje się w podszewkach, jako zamiennik jedwabiu. Jest oczywiście śliska, przyjemna w dotyku, natomiast na pewno będzie bardziej oddychająca niż podszewka jedwabna i będzie bardziej chłonęła wodę. Jest także zdecydowanie tańsza, co również nie pozostaje bez znaczenia.
My natomiast w swoich zbiorach uwielbiamy wiskozę, jako samodzielną, stuprocentową tkaninę, która niczego nie imituje. Najlepiej świadczy o tym liczba materiałów z wiskozy, którą możecie znaleźć w naszej ofercie :)
Wiskozy, które dla Was wyselekcjonowałyśmy są albo miękkie i gładkie albo mają wyczuwalną pod palcami delikatną, żorżetową strukturę. Wybierałyśmy modele, które w naszej wyobraźni idealnie nadawały się na ukochane przez nas sukienki – długie, krótkie, z falbanami, kopertowe, dopasowane, luźne, eleganckie. Tak, trzeba przyznać, że na punkcie wiskozowych sukienek mamy totalnego bzika :)
Możecie również pokusić się, by uszyć z wiskozy romantyczną bluzkę, top, delikatną spódnicę z falbanami, spódnicę z koła różnej długości, czy spódnicę kopertową, koszulę, kombinezon. Tkaniny wiskozowe to jedna z lepszych alternatyw do szycia odzieży wiosennej i letniej, jaka powinna znaleźć się w Twojej szafie.
JAK PRAĆ WISKOZĘ?
Materiały wiskozowe są wrażliwe na pranie, na pewno warto zwracać uwagę na zalecenia producentów. W wielu wypadkach zalecane jest pranie w niskich temperaturach lub chemicznie. Mokra wiskoza jest jeszcze bardziej wrażliwa na rozciąganie, ponieważ robi się sztywna i ciężka, zatem nie należy jej prać w wysokich temperaturach i ustawiać na najszybsze wirowanie. Co ważne, zaleca się, aby mokrej wiskozy nie rozciągać i nie wykręcać, a rozkładać, najlepiej na płasko, aby ubrania nie straciły swojej formy. Warto również wspomnieć, że wiskozę należy chronić przed pleśnią. Przed włożeniem do szafy warto pozostawić ubranie na wierzchu, żeby wilgoć odparowała, nawet po krótkotrwałym użyciu.
JAK PRASOWAĆ WISKOZĘ?
Wiskozę najlepiej prasować maksymalnie w 160 stopniach na lewej stronie materiału, aby uniknąć efektu świecenia się. który może być widoczny zwłaszcza na ciemnych ubraniach.
JAK SZYĆ WISKOZĘ?
Do szycia wiskozy najlepiej używać igieł uniwersalnych o grubości 70 lub 80 – w zależności od gramatury materiału (im grubszy materiał, tym grubsza igła). Przy bardzo delikatnych wiskozach można również pokusić się o używanie igieł do microtexu. Szyjemy stopką uniwersalną lub do szycia delikatnych tkanin. Do szycia używamy nici poliestrowych dobrej jakości, np. Ariadna.
Jeśli tak jak my, jesteś zakochana w wiskozie - daj nam znać :) Pokaż swoje inspiracje, pomysły, projekty. Bądź częścią #evegirls i pochwal się swoimi stylizacjami z naszych tkanin wiskozowych.
© 2019 - 2025 Eveselection. Wykonanie: Draft Interactive